1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. 14 Maddeyle Cyberpunk 2077 Hakkındaki Her Şey

14 Maddeyle Cyberpunk 2077 Hakkındaki Her Şey

Bu yazımızda oldukça olaylı bir çıkış yapan, hatta deyim yerindeyse oyun dünyasını birbirine katan Cyberpunk 2077 hakkında neler bildiğimizi sizlerle paylaşacağız. Oyunu seven insanlar kadar, sevmeyen bir kitle de mevcut. Bakalım sizler söylediklerimizi nasıl bulacaksınız...

Cyberpunk-2077

Evet! Yıllardır beklediğimiz o an geldi ve Cyberpunk 2077 piyasaya sürüldü. İyisiyle kötüsüyle çoğumuz biraz olsun oynadık ya da izledik. Bu yazımızda oyun hakkında merak ettiğiniz bazı gerçeklere ulaşabilir ve oyunu alıp almamak konusunda fikir edinebilirsiniz.

Mayıs 2012 yılında CD Projekt RED tarafından duyurulan oyun o günden bu yana hep gündemde tutuldu. Cyberpunk 2020 masaüstü RPG’sini temel alarak geliştirilen Cyberpunk 2077, iyisi ve kötüsüyle 10 Aralık 2020 yılında, duyurulduktan yaklaşık 8 yıl sonra çıkışını gerçekleştirdi. Şimdi isterseniz gelin oyunla ilgili bazı bilgilere beraber göz atalım.

1-Oyunun Arkasında Yer Alan Firma; CD Projekt RED

Yıllar 1994’ü gösterdiğinde Marcin Iwiński ve Michał Kiciński tarafından kurulan firma aynı zamanda hepimizin severek oynadığı The Witcher serisinin de yapımcısı. Yıllar boyunca oyun sektörüne emek veren ve alçak gönüllülüğüyle oyuncuların sevgisini kazanan firma, The Witcher 3 sayesinde çok büyük bir oyun firmasına dönüştü.

2-Defalarca Gecikti

Oyunun çıkışı “daha iyi bir oyun” çıkarabilmek adına defalarca gecikti. Hatta bu durum yüzünden firmanın yöneticileri ölüm tehdidi bile aldılar. Buna rağmen hepimizin karşısına gelen oyun pek de iyi olmadı. Bunca gecikmenin sonunda herkesin güzel bir oyun beklemesi de gayet haklı bir durumdu. Dolayısıyla oyunun bu hatalı çıkışı birçok probleme sebep oldu, hatta CD Projekt RED’e toplu dava bile açıldı.

3-Oyun Cyberpunk 2020 Evreninden Esinlendi

Distopik bir gelecekte geçen masaüstü RPG oyunu Cyberpunk 2020, oyunun temelini oluşturdu. Mike Pondsmith tarafından yaratılan bu evren zaman içinde farklı güncellemeler de aldı.

4-Pondsmith, CD Projekt RED’e Yardım Etti

Aslına bakarsanız masaüstü RPG oyununun yapımcısı olan Pondsmith, hem Cyberpunk 2077’nin nasıl görünmesi gerektiği hem de evrenin temel kurallarının nasıl olması gerektiği konusunda ekibe oldukça fazla yardım etmiş. Buna rağmen oyun çakılmaktan kurtulamamış.

5-Oyunun İlk Tanıtım Reklamı 2013 Yılında Çıktı

Evet, yanlış okumadınız. İlk tanıtım reklamı 2013 yılında çıktı ve oyunun yapımı tamı damına yedi yıl sürdü. Bu reklamda Archive grubunun Bullets(mermiler) şarkısı kullanılmıştı. Reklam çok sayıda mermi de içeriyordu.

6-Düşük Bilgisayarlarda Bile Çalışacağı Söylenmişti

Oyun ilk duyrulduğu zamanlarda birçok billgisayarda rahat rahat çalışacağı söylenmişti. Hatta birçoğuna göre yapımın eski nesil konsollara da geliştiriliyor olması bunun en büyük kanıtıydı. Ayrıca CD Projekt RED hatalı oyunlar çıkarıyordu ama oyunları farklı konsollara güzelce uyarlayabiliyordu. Oyuncular onlara oldukça güvenmişti.

Tüm bunlara rağmen oyunu sahibi olduğumuz rx 570 marka grafik kartıyla ancak ve ancak orta grafik ayarlarıyla oynayabildik . Dahası en yüksek grafik kartlarında ve Playstation 5’te bile oynanış sorunları olduğu söylenmekte. Umarız en kısa zamanda bir yama çıkarır ve performans sorunlarını giderirler. CD Projekt’e güveniyoruz!

7-Dil Desteği

Evet, oyunda Türkçe dil desteği de mevcut! Oyun çıkacağı zaman Türkçe dil desteğinin sonradan ekleneceği konuşuluyordu ama öyle sanıyoruz ki yaşanan gecikmelerle birlikte, oyun Türkçe dil desteğiyle çıkış yaptı. Türkçe çevirisini o kadar da iyi bulmadık. Ayrıca bazı skandallara da konu oldu. Bazı kelimelerin anlamlarının iyi yansıtılmadığını düşünmekteyiz.

8-Farklı Bir Geçmişe Sahip Olmak

Karakterinizi oluştururken kendi geçmişinizi ve nereden geldiğinizi seçebiliyorsunuz. Bu durum oyuna nasıl başladığınızı ve oyun içerisindeki seçeneklerinizi (cevaplarınızı) etkiliyor. Yine de oyuna büyük bir katkısı yok. Bu da oyuncularda bir hayal kırıklığı yarattı çünkü Cyberpunk 2077 özünde derin bir RPG oyunu olarak tanıtılmıştı.

9-Vücut Takviyeleri!

Her siberpunk dünyada olduğu gibi bu oyunda da vücudunuza farklı çipler ve aletler takarak kabiliyetlerinizi geliştirmeniz mümkün. Bunun için bir siberkasapa gidiyor ve yepyeni bir göz bile alabiliyorsunuz. Aman dikkat! Bazı eklentilerin yan etkisi olabilir!

10- Yüklenme Ekranlarının Olmayacağı Söylenmişti

Evet, Night City‘de gezerken yüklenme ekranlarıyla karşılaşmıyorsunuz. Bu durum yaşadığınız deneyimi kat ve kat arttırıyor! Buna rağmen kaplamaların düzgün yüklenmemesi gibi bazı kritik sorunların bu yüzden kaynaklandığını da düşünmekteyiz.

11-Savaş ve Barış

Oyunun en büyük özelliklerinden birisi size gerçekten özgürlük sunması. İsterseniz görevlerde dilinizi kullanabiliyor isterseniz de paranızı ya da silahlarınızı konuşturabiliyorsunuz. Bu tamamen size kalmış!

12-Bölüm Tasarımları

Görev diyaloglarını geçmenin onlarca yolu olduğu gibi görevleri yapmanın da onlarca yolu var. Evet, neredeyse her şeyin etrafından dolaşabiliyorsunuz. Tamam şehirde bazı sıkıntılar var. An itibariyle bazı yerlerde araba ve insan yok. Bazı kaplamalar geç yükleniyor. Yapay zeka saçma sapan davranabiliyor ama inanın bir odaya girmenin ve bölümü geçmenin en az üç farklı yolu mevcut. Ayrıca tecrübe ettiğimiz kadarıyla oyunun iç mekan tasarımlarında herhangi bir hata bulunmuyor. Oyunun bize sunduğu bu özgürlük henüz karşılaşılmış cinsten değil!

13- Keanu Reis! (Uyan Samuray!)

Evet, oyunda Keanu Reeves de var! O altın kalpli Keanu reis… Hem de öyle bir sahnede değil, hep yanımızda! Öhöm! Aman keyfinizi kaçırmayalım şimdi.

14- Yan Görevler

Oyunda sayısız yan görev var ve hiçbiri de basit değil. Hayır, hayır gerçekten değil! Yan görevlerin içerisindeki görevlerin bile her biri farklı. Örneğin bir bölümde Delamain’in arabalarında çıkan bir sorundan dolayı gidip arabaları bulmanız ve tekrar ana ağa bağlanmaya ikna etmeniz gerekiyor. Evet, arabaları teker teker ikna ediyorsunuz ve her araba farklı şekilde konuşuyor, davranıyor. Hepsinin farklı bir karakteri ve problemi var. Bu durum her arabayı farklı bir görev haline getiriyor.

Evet, oyun pek de başarılı bir çıkış yapamadı ama firmanın da üzerine gitmemek gerek. Açık dünya tarzındaki ilk oyunları. CD Projekt RED oyun dünyasındaki aç gözlü firmaların aksine hep biraz daha anlayışlı olmuştu. Ayrıca oyunu düzeltmeye çalıştıkları da bir gerçek. Ocak ve şubat aylarında büyük yamalar yayınlayacaklarını söylemişerdi. Oyun için verilen sözlerin bir kısmı da tutulmuş gibi görünüyor, oyundaki hatalar da giderildiğinde mükemmel olacak diyebiliriz. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Oyunlar ilgili tecrübeleriniz nasıldı?

Yorum Yap