1. Ana Sayfa
  2. Yaşam - Sağlık
  3. Anemi Nedir? Anemi Türleri, Belirtileri ve Tedavisi

Anemi Nedir? Anemi Türleri, Belirtileri ve Tedavisi

anemi-nedir

İnsan vücudu, akciğerlerden beyin de dahil olmak üzere vücudun tüm bölgelerine oksijen iletmekten sorumlu olduğu için esas olarak hemoglobinden oluşur. Demir, hemoglobin sentezindeki temel bileşenlerden biridir, bu nedenle vücuttaki demir eksikliği hemoglobini ve dolayısıyla beyin dahil vücudun geri kalanına alınan enerji ve oksijen miktarını azaltacaktır. Buna anemi veya bilimsel adı olan Anemi denir ve kırmızı kan hücrelerinin sayısındaki dengesizliktir, oksijenin vücudun farklı bölgelerine taşınmasını engeller, ancak vücuttaki demir miktarını artırarak düzelen geçici bir durumdur. Ancak bu yazıda ele alacağımız bu hastalığın nedenleri ve nasıl kolayca tedavi edilebileceği dışında birden fazla anemi türü olduğu bilinmelidir.

Anemi Türleri Nelerdir?

Kalıtsal kan hastalıkları birkaç türe ayrılır, ancak bu türlerden en önemlisi anemidir. Bu hastalık, kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Akdeniz bölgesindeki yaygın varlığından dolayı adlandırılmıştır ve hemoglobinin genetik yapısındaki bir kusurun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yaklaşık 400 çeşit anemi vardır. Ancak bu yazıda bu hastalığı iki ana türe ayıracağız: Birinci tip, vücut için gerekli çok miktarda vitamin ve mineral özellikle de demir eksikliğinden kaynaklanan anemidir. İkinci tip, pernisiyöz anemisidir ve ciddi B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Hamile kadınlar ve adet gören kadınlar, vücuttaki demir eksikliği nedeniyle bu hastalığa karşı en savunmasız olanlardır, yetersiz beslenmeden muzdarip kişilerin yanı sıra anemiye de duyarlıdırlar.

Aneminin Nedenleri Nelerdir?

Anemiye veya pernisiyöz anemiye neden olan birçok neden vardır. Genetik bu nedenler arasındaki en önemli faktörlerden birisidir. Ayrıca bir kadının adet döneminde veya normal doğum sırasında büyük miktarda kan kaybetmesi durumunda ortaya çıkan kanama anemiye neden olur. Ayrıca çocuklarda düşük D vitamini seviyesi kansızlığa neden olur ve sağlıklarını ciddi tehlikeye maruz bırakır. Bu, besin bileşiklerinin ince bağırsakta emilmesine neden olduğu için kansızlığa neden olan bağırsak rahatsızlıklarına ilavedir. Bu nedenle, bağırsak bozukluğu olan kişilerin anemi geliştirmesi daha olasıdır. Ayrıca, kanser, böbrek yetmezliği veya karaciğer yetmezliği ve karaciğer sorunları gibi kronik hastalıklardan muzdarip insanlar, bu hastalıklar kırmızı kan hücrelerinin eksikliğine neden olarak anemiye neden olduğundan anemi geliştirme riski altındadır.

Aneminin Belirtileri Nelerdir?

Anemisi olan bir kişi, enerji eksikliği ve motor aktivite yapamama dahil, hastalığını doğrulayan bazı semptomları hissedebilir. Etkilenen kişi ayrıca şiddetli nefes darlığı, hassasiyet, şiddetli solukluk ve kuru tırnaklar hisseder. Çocuklarda anemi, birçok davranışsal gelişim probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Şiddetli vakalarda anemi kalp yetmezliğine neden olur ve hamilelikte anemi ölüme yol açabilecek ağır kanamaya neden olur. Anemi ayrıca sinirleri olumsuz veya olumlu etkileyen kan hücrelerinin üretiminden sorumlu olan B12 vitamini eksikliğinden dolayı sinirleri de etkiler. Beyne ulaşan oksijen eksikliği, ayaklar ve eller gibi ekstremitelerde soğukluk hissi nedeniyle baş dönmesi, bulantı ve baş ağrısı önemli belirtiler arasındadır.

Anemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anemi tedavisi nedene bağlıdır. Hastalık vücutta bulunan demir yüzdesindeki bir eksikliğe bağlıysa, tedavi büyük oranda demir içeren gıdalardır. Ancak iç kanama veya kanserden kaynaklanıyorsa tedaviye başlamadan önce bir uzmana danışmalısınız. Kırmızı et gibi büyük oranda demir içeren gıdalar demir açısından çok zengindir ve tavuk ana kaynak değil katalizördür. Bu yumurta yemeye ek olarak, düşük kalori ve büyük oranda demir içerirler. Ayrıca deniz ürünleri, fıstık ezmesi ve fasulye çok zengin demir kaynaklarıdır. Vücuda günlük demir ihtiyacını sağladığı için demir emilimi için gerekli olan çok zengin bir demir ve C vitamini kaynağı olduğu için bu yiyeceklerin iyi pişirilmesi ve ıspanak yemeye özen gösterilmesi şarttır.

Yorum Yap