1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Aylarca Yiyeceksiz Yaşayabilen Benzersiz 10 Hayvan

Aylarca Yiyeceksiz Yaşayabilen Benzersiz 10 Hayvan

yellow-animal-dangerous-head-80474

İnsanlar günlerce yiyecek ve su olmadan hayatta kalamazlar. Yemek yemek varlığımızın bir parçasıdır ve günlük yemek insan doğasıdır. Ama yemek yemeden veya su içmeden yaşayabilecek bazı hayvanlar olduğunu biliyor muydunuz? Evet, aylarca hatta yıllarca hayatta kalabilirler! Harika, değil mi?

Aşağıdaki listede eşsiz 10 hayvanı sizler için derledik…

1. Mağara Semenderi

Balkanlarda ve İtalya’da su altında yaygın olarak bulunan bu etobur omurgalı gerçek bir kraldır! Yiyecek olmadan 10 yıla kadar hayatta kalabilir ve sadece depolanmış lipitlerini ve glikojenini karaciğerde kullanabilir.

2. Develer

Devenin sırtındaki tümseklerde ne olduğunu merak ediyorsanız, yağlarının depolandığı yer burası. Çöl arazisini gezerken dünyada yaklaşık 40 gün susuz olarak hayatta kalmalarına yardımcı oluyor.

3. Köpek Balıkları

Şaşırtıcı bir şekilde, köpek balıkları 8 ile 10 hafta boyunca yiyeceksiz bile hayatta kalabilirler. Avlanma becerileri, bu yiyeceksiz dönemde daha yoğun hale gelir.

4. Yılanlar

Yılanların metabolizması kış veya soğuk mevsimde % 70 azalır ve onlara bir yıl boyunca bile yiyeceksiz yaşama yeteneği verir.

5. Örümcekler

Örümcekler genellikle bir yerlerde yiyecekleri saklı tutarlar. Ancak, yakalanacak veya yiyecek bir şey olmadığı an geldiğinde, örümcekler hala 3 ile 4 aya kadar hayatta kalabilir ve hatta 1 yıla kadar sürebilir.

6. Penguenler

Soğuk havalarda penguenlerin metabolizması yavaşlar, bu da 2 ile 4 ay boyunca yiyecek veya su olmadan hayata dayanmalarına yardımcı olabilir. Erkek penguenler bebek penguenlerini sıcak ve rahat tutmakla görevlendirilirken, dişi penguenler avlanmak için dondurucu soğuk suları keşfederler.

7. Kurbağalar

Kurbağalar, haftalarca yiyeceksiz kalabilirler hatta bu süre 16 aya kadar uzayabilir.

8. Timsahlar

Timsahlar, yavaş hareket ederek veya hareketsiz kalarak enerjilerini koruyabilirler. Bu strateji aylarca yaşamalarına olanak tanır.

9. Dev Galápagos Kaplumbağaları

Dev Galápagos kaplumbağaları bile yiyecek ve içecek olmadan ilginç bir şekilde 2 ile 3 yıl hayatta kalabilirler.

10. Ayılar

Soğuk mevsimde veya kış aylarında, ayılar daha fazla uyku eğilimindedir. Bu yavaş aktivite metabolizmalarını azaltır ve enerjilerini korur, bu da yiyecek ve su olmadan 100 güne kadar hayatta kalmalarına yardımcı olur.

Yorum Yap