1. Ana Sayfa
  2. Kültür ve Sanat
  3. Bir Yüzey ve Bir Resim

Bir Yüzey ve Bir Resim

çiçek resmi çizen el

“İlham perisi kapınızı çalınca ihtiyacınız olan, sadece iki eşya da olabilir.”

Resim sanatı için birçok tanımlama yapılabilir. Birçok nitelik ve anlam barındırabilir. Kimileri için resim içsel bir huzur, kimisi için doğaya hayranlık göstergesidir. Resim için tüm bunların ve daha fazlasının toplamıdır desek çok da haksız sayılmayız. Çünkü resim sanatının gelişim dönemleri incelendiğinde, MÖ ilk insanların özellikle taş devri döneminde mağaralara ve daha açıklarda taş yüzeylere bitki köklerinden elde ettikleri boyalar sayesinde ellerini kullanarak çeşitli figürler oluşturdukları bilinmektedir. Avlanma maceralarını, gördükleri canlıları resmetmişlerdir. Belki sanat yapma niyetiyle ya da gelecek nesiller için bilgi veya belge bırakma amacıyla resim sanatının gücünden faydalanmışlardır.

Sonraki yüzyıllarda dini inançlar ile değişen bakış açıları da resim için farklı yollar çizmiştir. Örnek verecek olursak Hıristiyanlar, dini inançları doğrultusunda daha kuralcı tasvirler yaparken İslamiyet’te Allah’ın yarattıklarını taklit etmenin günah olduğu inancından kaynaklı, daha çok soyut çalışmalara ağırlık verildiği görülmektedir. Bu kapsamda resim için ebru, hat, minyatür gibi sanat dalları örnek gösterilebilir.

Günümüzde tüm bu bakış açılarına da yer vererek resim sanatı gelişimini ve değişimini devam ettirmektedir. Birçok resim sanatı akımı gelişmiş olup, bazı özel yetenekli ressamlar tarafından paha biçilemez eserler ile günümüze kadar taşınmıştır. Da Vinci, Pablo Picasso gibi ünlü ressamların eserleri, dünyaya resmin gücünü gösteren eşsiz sanat eserleri arasında yerlerini almıştır.

Eski zamanlarda bitki köklerinden elde edilen az sayıdaki renk çeşidine, teknoloji geliştikçe kimyasal ve insan sağlığına daha az zararlı pek çok renk seçeneği eklenerek resim sanatı icra edilmeye devam edilmektedir.

Evde kalmak zorunda olduğumuz bu günler eşsiz bir sanat eseri yaratmanın fırsatı olabilir. Sanatlı ve sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle…

Yorum Yap