1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Çocuğumla Kitap Okuyorum!

Çocuğumla Kitap Okuyorum!

kid-book

Kitap okuma alışkanlığı; kelime dağarcığının artması, kendini ifade edebilme, stresle başa çıkabilme gibi pek çok açıdan faydalı bir etkinliktir. İnsanın kendisini ve hayatı anlamlandırabilmesi için farklı kaynaklardan beslenmesi içsel huzurunun artmasını sağlar. Çoğu insan hayat koşuşturmasında kitap okumak için yeterli vakit bulamamaktan şikayetçidir. Ancak yoğunluktan dahi olsa kitaplardan uzak kalmak özellikle gelişim çağındaki çocukları olumsuz etkilediği söylenebilir. Unutulmamalıdır ki çocuklar tavsiyelerden ziyade ebeveynlerin davranışlarını taklit ederek kişiliklerini geliştirirler. Dolayısıyla ilk olarak kitap okumak için kendimize kısa da olsa zaman ayırmak ve bunu özellikler çocuklarla birlikte yapmak onlara rol model olma açısından önemlidir.

Uzmanlar kitap okuma alışkanlığının çocukların zihinsel, dil, duygusal ve sosyal açılardan gelişimine katkı sağladığını ifade ediyorlar.

Kitap okuma;

  • Çocuklara anadil gelişimi ve dinleme yeteneği kazandırır.
  • Çocukların kendisini ve çevresini tanımasına yardımcı olur.
  • Eleştirel düşünme, yaratıcılık ve problem çözme gibi pek çok becerinin gelişimini destekler.
  • Çocuğun kişiliğinin gelişmesini katkı sağlar.
  • Kelime dağarcığının artmasına ve kendini doğru ifade edebilmesini kolaylaştırır.
  • Kişiliğin oluşmaya başladığı çocukluk döneminde doğru seçilen kitaplar çocukların gelecekte başarılı ve sağlıklı bireyler olmalarına yardımcı olur.

Çocuğumu Kitaplarla Ne Zaman Tanıştırmalıyım?

Uzmanlar kitap okuma alışkanlığının bebeklik döneminden itibaren kazandırılmaya başlanmasını tavsiye etmektedirler. Bu yaş aralığında karşımıza çıkan resimli çocuk kitapları çocuklara okuma alışkanlığı kazandırması bakımından değerlidir. Çocukların hayal güçlerini geliştirir. Ayrıca içinde bulunduğu dünyayı, eşyaları, hayvanları vs. tanımasını ve anlamlandırmasını kolaylaştırır.

kid-with-plush-toy

Bebeklik döneminde sadece resimli kitaplar tercih edilmelidir. Kitapların daha sağlam, canlı renkli ve çokça somut nesnelerin resmedilmiş olması sıkılmadan takip etmelerini kolaylaştıracaktır. Bir yaşından itibaren az yazılı kitaplara geçilmelidir. Yaş ilerledikçe resim/kelime şeklinde olan kitaplar resim/cümle, resim/öykü, az resim çok metin ve sadece metinlere doğru bir ilerleme kaydedilmelidir. Bu sayede çocuklar sıkılmadan eğlenceli bir şekilde kitap okuma alışkanlığı edinebilirler.

Çocuğumla Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak için Ne Yapmalıyım?

Çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanabilmesi için ebeveynlerin (anne-baba) rol model olması çok önemlidir. Her gün en az 15 dakika çocuklarla birlikte kitap okumak bu alışkanlığın sürdürülmesi için gereklidir.

Küçük yaşlardaki çocuklarla kitap okuması yaparken öncelikle yaş aralığına uygun bir kitap seçilmesi önemlidir.

Kitabın kapak resminden çocukların hikayenin konusunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede kitap okuma sürecine katkı sağlayacak ve merak duygusu uyanacaktır.

Kitap okurken çocuğunuzu kucağınıza alabilir veya ona sarılabilirsiniz. Yakın temas ebeveynler ile olan bağını güçlendirecek ve ilgisini artıracaktır.

Okuduğunuz hikayenin akışına uygun seslendirmeler yaparsanız kitap okuma süreci sıkıcı olmaktan çıkar ve daha eğlenceli bir hale gelir.

Kitabı çocuğun takip edebileceği hızda okumanız önemlidir. Eğer gerekli görürseniz biraz geriden alabilir veya yavaşlayabilirsiniz. Bu sayede çocuğun dikkati azalmamış olacaktır.

Yorum Yap