1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Çocuklara Fazla İnternetin Zararları

Çocuklara Fazla İnternetin Zararları

cocuklarda-internetin-zararlari

İnternetle fazla vakit geçiren çocuklara dikkat!

Çocukların eline telefon, tablet, laptop, bilgisayar kısacası internet kontrolsüzce verilmeli mi? Çoğu ebeveyn çocukların internette fazla vakit geçirmesini umursamıyor ama işin aslı umursanmalı, internetin çocuklar üzerindeki etkisi neler gelin beraber görelim.

İnternet çocuklar için yararlı mı?

Hayatımızın her anında yer alan internet çocukları da etkisi altına aldı. İnternet artık hemen hemen her evde bulunmaktadır ve kullanım şekline göre yarar ve zarar göstermektedir. Peki internetin kontrolsüzce çocuklara verilmesi çocuklar üzerine nasıl bir etki bırakıyor, çocuğunuz için yararlı mı? Yeni nesil çocuklarının bilmediği bir şey yok artık bir tıkla bütün bilgiler ellerinde çeşit çeşit oyunlar ve videolara ulaşmaları zor değil. Çocuğunuzda aşırı internet kullanımının önüne geçmezseniz eğer yarar sağlamaktan ziyade zarar verecektir.

İnternetin çocuklarda bıraktığı zararlar

Aşırı şekilde internet kullanımı yetişkinlere nazaran çocuklarda daha büyük etkiler bırakmaktadır. Çocukların ne yaptığını umursamayarak eline interneti verip başınızdan savarak hatta yapıyorsunuz. Sürekli internetle vakit geçiren bir çocukta ruh ve beden sağlığını olumsuz etkiliyor çocuklar arkadaş edinmekte ve insanlarla iletişim kurmakta kendini ifade etmekte zorlanıyor, gerçek hayatı bilmeyip sanal hayatta sıkışıp kalıyor gerçeklerin farkına varamıyor, çocuklarda kişisel gelişimi de olumsuz etkilemekte çocuklar da kaygı bozukluğuna bağlı korkuya yol acıyor ve kişisel becerileri ilerlemiyor ,sürekli internet başında hareketsiz kalarak hızlı kilo alımına sebep oluyor, vücudun duruşunu bozarak sırt bel ağrısı yaparak omurilik sorununa neden olabilir, sürekli ekrana bakarak gözde miyoba yatkınlık, göz ağrısı, kas spazmı, göz yorgunluğu ,göz batması ,gözde kızarıklık ve göz kuruluğuna neden olur, aile ile iletişimini azaltarak aile ortamında zayıflık gösteriyor bu nedenle yalnızlık, depresyon gibi sorunlar yaşayarak şizofreniye yatkınlık gösterebilir ,izlediği şeylerden etkilenerek kişilik bozukluğu yaşayabilir .Eğer çocuğunuz internetle fazla vakit geçiriyorsa en kısa zamanda kontrol altınıza almanız gerekmektedir.

İnternetle fazla vakit geçiren çocuklar ne yapmalı

Çocuğunuzla ilgilenmek için hiçbir zaman geç değildir. İlk olarak internetle vakit geçirmesine kısıtlama getirin sizin kontrolünüz altında oyun oynasın veya video izlesin yavaş yavaş onu sanal hayattan çekip gerçek hayata yönlendirin ,çocuğunuzla beraber farklı aktiviteler yapın onu yormayacak şekilde küçük küçük spor yapın bedenini canlandırın ve iletişimizi güçlendirin, kilosuna dikkat ederek düzenli beslenmesini sağlayın çocuğunuzun durum ciddi ise yani internetten kopamıyorsa ağlayıp size zorluk çıkarıyorsa üzerinde kalıcı etki bırakmadan psikiyatriye danışın yardım alarak üstesinden gelebilirsiniz.

Kısacası çocuğunuzla ilgilenin sizin ilgisizliğinizi internette vakit geçirerek gidermeye çalışıyorlar sizde ellerine fırsat veriyorsunuz aman ağlamasın işim gücüm var ayak bağı olmasın diyerek eline interneti tutuşturuyorsunuz çocuklarda bağımlısı oluyor yarar sağlaması gereken internet zarara sebep oluyor.

Yorum Yap