1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. EBA’da Puan Artırmanın Püf Noktaları

EBA’da Puan Artırmanın Püf Noktaları

eba1

Küresel bir tehdit olan korona virüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı okullarda yapılan yüz yüze eğitime ara vererek uzaktan eğitim yapılacağını duyurmuştu. Uzaktan eğitim sürecinde sınıf kademelerine göre dersler ve çeşitli etkinlikler düzenlenerek Eğitim Bilişim Ağı EBA üzerinden öğretmen ve öğrencilerin erişimine sunuldu. Öğrencilere dersleri EBA internet sitesi, EBA TV ve EBA mobil uygulamalarından herhangi biri üzerinden takip etme imkanı sunuldu.  Kullanıcılar EBA’yı daha aktif kullandıkça platformun puan sistemi ve puan kazanma yöntemleri daha da dikkat çekmeye başladı. EBA platformunda, EBA kullanımını daha ilgi çekici hale getirmek ve kullanımı artırmak amacıyla kullanıcılara sembolik pekiştireç işlevi gören puanlar veriliyor. Bu puan sistemi kullanıcının EBA üzerinde aktif olarak katıldığı her etkinlikten puan alması üzerinde dayalı bir sistem. Amaç değil araç olarak kullanıldığında kullanıcısına oyun keyfi veren bir sistem denilebilir.

Süreçte EBA’yı aktif kullanan öğretmen ve öğrencilerin merak ettiği soruların başında EBA’da nasıl puan kazanırım? Geliyor. EBA’da nasıl puan kazanabileceğinizi sizin için derledik. İşte o yöntemler:

1- Okulunuzdaki tüm sınıfları kendi gruplarınıza ekleyin.

Gruplar sekmesinden şube ekle düğmesine tıklayarak okuldaki tüm sınıfları kendi gruplarınıza ekleyebilirsiniz. EBA Dersine girmediğiniz sınıfları da grup olarak ekleme imkanı sunuyor. Böylece gruplarla ilgili yaptığınız işlemlerde  kazandığınız puan okuldaki sınıf sayısı ile çarpılmış olacak.

2- Her gün sisteme giriş yapın.

Sistem kullanıcıların sisteme girişini önemsediği için her 24 saatte bir sisteme girişiniz için 1 puan kazanacaksınız.

3- Raporları kontrol edin.

EBA’da puanlarınıza puan katacak en önemli sekme raporlar sekmesi. Raporlar sekmesinden çalışma raporları bölümüne girip öğrenci bazlı  çalışma raporlarını incelediğinizde her öğrenci için 1 puan alacaksınız. Bu işlemi tüm gruplarınız için yaptığınızda gruplardaki öğrenci sayısı kadar puanı toplamış olacaksınız. Her 24 saatte bir kez raporları kontrol ederek hem öğrencilerinizin çalışmalardaki performansını görmüş olacak hem de puanlarınızı çoğaltmış olacaksınız. Yine raporlar sekmesi altındaki genel performans raporlarını incelediğinizde her sınıf için 5 puan kazanacaksınız. Bireysel çalışma raporları incelendiğinde de 24 saatinde bir kez 5 puan almış olursunuz.

4- Öğrencilerinize çalışma gönderin.

Çalışma gönderdiğiniz her grup için 4 puan kazanacaksınız. Dersler alanından ders adı, ünite adı ve konu seçerek göndermek istediğiniz konu ile ilgili video, etkileşim , doküman gibi içerikleri öğrencilerinize çalışma olarak gönderebilirsiniz. Bu işlem her 24 saatte bir kez puan almanızı sağlayacak.

5- Öğrencilerinize sınav gönderin.

Sınavlar sekmesi içerisinde bulunan tarama testleri,  alıştırmalar, kazanım kavrama testleri, yaprak testler ve kendi hazırlamış olduğunuz sınavlardan herhangi birini öğrencilerinize gönderdiğiniz de her bir grup için 4 puan kazanacaksınız. Grup sayınızı fazla olması daha fazla puan kazanmanızı sağlayacak. Bu işlem de her 24 saatte bir kez puan almanızı sağlayacak.

eba_sınav

6- EBA’da yer alan sorularla sınav oluşturun.

Soru ve sınav sekmesinde yer alan sınav oluştur bölümü ile ister kendi hazırlayacağınız sorularla isterseniz de EBA’da bulunan sorularla sınav hazırladığınızda puan kazanabilirsiniz. Örneğin EBA sorularından oluşan 15 soruluk bir sınav için 30 puan kazanabilirsiniz.

7- Video izleyin.

EBA sisteminde yüklü olan videoları izlediğinizde her videoda 1 puan alacaksınız.

8- Etkileşimli oyunlar oynayın.

EBA da yer alan etkileşimli oyunları oynadığınıza tamamladığınız her etkileşim için 1 puan kazanmış olacaksınız.

9- Tartışma, oylama, ileti, etkinlik oluşturun.

Oluşturduğunuz bu içeriklerin her biri için 3 er puan almış olacaksınız. Ayrıca gönderiniz beğenildiğinde veya yorumlandığında da 1 puan kazanacaksınız.

eba_tartışma

10- Mesleki gelişim gruplarında içerik paylaşın veya paylaşılanları değerlendirin.

Tartışma, oylama, ileti, etkinlik oluşturma seçeneklerini mesleki gelişim sekmesinde yer alan grupların içinde de yapabilirsiniz. Veya oluşturulmuş içerikleri yorumlama beğenme gibi işlemler için 1’er puan kazanabilirsiniz.

Yorum Yap