1. Ana Sayfa
  2. Eğlence
  3. Edebiyattan Beyaz Perdeye Uyarlanan 10 Muhteşem Eser

Edebiyattan Beyaz Perdeye Uyarlanan 10 Muhteşem Eser

mısır-sinema

Evde bolca zaman geçirdiğimiz şu günlerde izlenmesi gereken edebiyattan sinemaya uyarlanmış 10 muhteşem filmi sizinle paylaşıyoruz. Keyifli seyirler..

The Godfather IMDb: 9,2

godfather

Baba serisi The Godfather adlı romanın 1969 yılında yayımlanmasının ardından üç film halinde 1972, 1974 ve 1990 yıllarında sinema ile buluşan bir seri filmi olmuştur. Film Amerika’ da mafya olaylarının güçlendiği bir dönemde ortaya çıkmış aileye önem veren bir mafya filmi olarak ele alınmaktadır. New York’ ta yaşayan Sicilya kökenli Corleone Ailesi’nin yaşamını konu olarak ele almaktadır. Bu aile mafyalık ve kabahat oranlarının içerisine yerleşmiş bir geçmişi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Serinin ilk filmi olan The Godfather  filminde Corleone Ailesi, uyuşturucu pazarına girmek ister. Bunun için verilen mücadelede suikasta uğramış olan Baba, ailedeki yerini oğulları arasında tercih yaparak birine vermeyi seçecektir. Filmin diğer serilerinde ailenin maceralarını anlatan hem aksiyon bununla birlikte duygusallık içeren bir yaşam öyküsü anlatılmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi (TheLord of the Rings) (2001) IMDb: 8,8

lordoftherings

Yüzüklerin Efendisi, J.R.R Tolkien tarafınca kaleme alınan ve son yüz yılın en çok okunan kitapları içinde yer alan bir orta çağ romanıdır. İlk olarak 2001 yılında “Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği” filmi ile beyaz perdeye taşınmış ardından 3 filmden oluşan bir seriye dönüşmüştür. 2003 yılında vizyona giren “Yüzüklerin Efendisi: Kralını Dönüşü” filmi ile 11 dalda Oscar ödülü almıştır. Yüzüklerin Efendisi Filmleri Serisi:

  •  Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: TheFellowship of the Ring): Dünyanın kaderini değişterecek olan yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi konu ediyor.
  • Yüzüklerin Efendisi: İki Kulw (The Lord of the Rings: TheTwoTowers): İki Kule’de, Yüzük Kardeşliği üyelerinin her birinin, kardeşlik bozulduktan sonra başlarına gelenler anlatılıyor.
  • Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of theKing): Yüzük’ün yok edilmesi için verilen mücadeleyi konu ediyor.

TomHanks in ForrestGump (1994) IMDb: 8,8

forrestgump1

Forrest Gump 1986 yılında Winston Groom tarafından kaleme alınmıştır. 1994 yılında Amerikalı Robert Zemeckis’in yönetmenliğinde sinemaya aktarılmıştır. Filmin konusunu düşük zeka seviyesine sahip engelli bir çocuk olan Gump’ın çocukluğuyla başlamaktadır. Hikaye; Forrest’ın devlet okuluna kabul edilmemesi sonrasnda annesinin yoğun çabaları ile özel bir okula kaydedilmesi ile hareketlenir ve bu yıllardan itibaren hayatını değiştirecek olan biri ya da birileriyle karşılaşan Forrest’ın bu şansı tüm hayatı boyunca devam eder. Forrest macera dolu birçok olayın içerisinde yer alma fırsatı bulur.

Dövüş Klubü (Fight Club) (1999) IMDb: 8,8

figthclub

Jack sıradan bir hayat süren bir sigorta memurudur. Uzun zamandır ‘insomnia’ denilen uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Yaşadığı psikolojik sıkıntılarından kurtulmak adına grup terapilerine katılmaktadır. Bu terapilerde ilk önce Marla adında bir kızla sonrasında ise tüm yaşamını değiştirecek olan Tyler Durden adında bir erkekle tanışır. Tyler Durden, Jack’in ulaşmak istediği ancak asla ulaşamadığı tüm hedefleri başaran birisidir. Kendisini kısa bir süre sonra “Dövüş Klubü” ile tanıştıracaktır. Ancak dövüş kulübünün ilk kuralı, dövüş kulübü hakkında konuşmamaktır.

Kuzuların Sessizliği (The Silence of TheLambs) (1991) IMDb: 8,6

kuzuların-sessizliği

Kuzuların Sessizliği filmi, 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday olarak en iyi film ve senaryo uyarlaması dalında ödüle layık görülmüştür. Clarice Starling akademiyi başarıyla bitirmiş genç bir FBI ajanıdır. Clarice, sapık bir katilin peşindedir ve katilin elinde bulunan bir kadını kurtarmaya çalışmaktadır. Bu seri katil, kurbanlarının derilerini yüzebilecek kadar psikopat bir sapıktır. Clarice, bu katili yakalama amacıyla, bir başka psikopat olan meşhur Doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşması gerektiği yönünde bir plan yapar. Fakat, Clarice’in Lecter’dan alacağı bilgiler Lecter’in güvenini kazanmasına bağlıdır.

ThePrestige (2006) IMDb: 8,5

prestij

Bir zamanlar Londra şehrinde sihirbazlar herkes tarafından saygın ve parmakla gösterilirken iki genç dost bu işe merak sarıyor ve kendi çaplarında sihirbazlık yapmaya başlıyorlar. Artık show yapma zamanı gelir ve sahne alırlar. Seyircilerini yaptıkları gösterilerle çok etkilemektedirler. Sonrasında en büyük sihire sıra gelir ve işler ters gider bu iki dost birbirleriyle tartışıp yollarını ayırırlar. Düşman olan bu eski dostlar amansız bir mücadeleye girişiyor.

Piyanist (The Pianist) (2002) IMDb: 8,5

“Piyanist: Bir Adamın Varşova’daki Hayatta Kalmasının Olağanüstü Gerçek Hikayesi, 1939-1945” adlı otobiyografinin sinemaya uyarlamasını konu alır.Wladyslaw Szpilman, II. Dünya Savaş’ı başladığında 27 yaşında ve Polonyanın geleceği en parlak piyanistlerinden biriydi. Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova kırsalına sürülmüştü. Oldukça yetenekli olan Szpilman yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır. Bu işbirlikçilerden biri onu ve ailesini ölüme götüren tutsak kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Szpilman tüm bu kaos ortamında hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Uçurtma Avcısı (The Kite Runner) (2007) IMDb: 7,6

Film Uçurtma Avcısı hikayesinden sinemaya uyarlanan macera ve hüzün dolu bir sürükleyici bir hikayeyi konu alır. Amir, ülkeye Taliban yönetiminin gelmesinden sonra Amerika’ya göç eden Kabil’li zengin bir tüccar ailenin oğludur. Yıllar sonra kendisine çocukluk arkadaşı Hassan ve karısının Taliban tarafınca öldürüldüğü haberi gelir. Arkadaşını kaybeden ancak onun oğlunu bulmak ve onu kölelik yaşamından kurtarmak için Afganistan’a geri döner.

Frida (2002) IMDb: 7,4

Film, sanat tarihinin olağan dışı sanatçılarından biri olan Frida Kahlo’nun yaşamını anlatıyor. Frida’nın meşhur aşkı, bir kadın düşkünü olan Diego, Frida’ya “kendini değişik kadınlarla beraber olmaktan alıkoyamayacağını, ama özünde ancak O’nu seveceğini” söylemiş ve Frida tarafından anlayışla karşılanmıştır. Ancak zamanla ilişkileri problemli bir hale dönüşmeye başlar.

Anna Karenina (2012) IMDb: 6,6

annakarenina

1874 tarihinde Rusya’da aristokrat bir aileye mensup olan Anna Karenina, hizmetçi ile bir aşk ilişkisi olan kardeşi Prens Oblonsky’nin evliliğini kurtarmak için Saint Petersburg’dan Moskova’ya seyahat eder. Anna Karenina’nın kocası Kont Alexei Karenin ile soğuk bir evliliği ve bir de çocukları vardır. Anna, tren istasyonunda subay Count Vronsky ile tanışır ve birbirlerinin ilgisini çekerler. Vronsky ile birbirinden hoşlanan Anna Karenina’nın St. Petersburg’a dönmesi ve Vronsky’nin arkasından gelmesi ile aralarında bir ilişki başlar ve bu durum muhafazakar toplumun dikkatini çekti. Hikaye Anna Karenina’yı trajik bir kadere götürecek bir aşk ilişkisini konu ediniyor.

https://www.imdb.com

Yorum Yap