1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Çocuklar için En Yaygın Kodlama Siteleri

Çocuklar için En Yaygın Kodlama Siteleri

Computer work

Teknolojinin hayatımızın her alanına dahil olduğunu günümüzde çocuklarımızın sadece tüketim aşamasında değil üretim aşamasında da yer aldığı bir düzen için özellikle ebeveynlere büyük iş düşmektedir. Çocuklarımızın teknoloji alanında girişimlerde bulunabilmesi ve geleceğe yön verebilmesi adına önem taşıyan bilgisayar bilimlerine küçük yaşlarda yönlendirilmeleri önemlidir. Ancak programlama konusunda bilgi ve deneyimi olmayan ebeveyn ve eğiticiler için çocuklara kodlamayı öğretmek oldukça zor bir iş gibi görünebilir. Kodlama eğitimi için iyi bir başlangıç çocukların ilgisini kaybetmeden devam etmelerini sağlamak adına önemlidir. Sıkıcı ve zor bir eğitim çocukların vazgeçmesine ve bilgisayar bilimlerine uzak kalmasına sebep olabilir. Günümüzde programlama deneyimi olmayan çocukların dahi kullanabileceği ve kendini geliştirebileceği platformların sayısı her geçen gün artmaktadır. Sizler için dünyada en çok kullanılan, oldukça eğlenceli ve kolay kullanıma sahip platform ve uygulamaları listeledik. Çocuğunuzun ilgi ve yaş aralığına uygun olan platformlardan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

1. Scratch (8-16 yaş arası çocuklar için)

scratch

MIT Media Lab LifeLong Kindergarten tarafından ilk prototipi 2002 yılında geliştirilen Scratch 2007 yılında genel kullanıma sunulmuştur. Çocuklara yönelik olarak tasarlanmış ücretsiz blok tabanlı ve görsel bir programlama dili ve web sitesidir. 5-7 yaş arası çocuklar için ScratchJr sürümü bulunmaktadır. Masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayarlarda kullanılabilen Scratch Türkçe dil desteğine sahiptir. Mobil telefonlarda ise sadece oluşturulmuş olan projeler görüntülenebilmektedir.

Scratch ekranında üst menü, blok paleti, kodlama bölgesi, sahne ve yüzer butonlar bulunmaktadır. Blok paletinden ilgili blok kodlama bölgesine sürüklenip bırakılarak sahnede bulunan karaktere komutlar vererek karakter yönlendirilir. Scratch ile kullanıcılar etkileşimli hikaye, oyun ve animasyonlarını geliştirebilir ve geliştirilen ürünleri paylaşma imkanına sahiptir. Oldukça eğlenceli ve basit bir kullanıma sahip olan Scratch Dünya üzerinde 150’den fazla ülkede ve 40’tan fazla dilde kullanılmaktadır.

2. Code.org (4-15 yaş arası çocuklar için)

https://scratch.mit.edu/

Code.org her yaştan çocuğun bilgisayar bilimlerine aşina olmasını hedefleyen ve kar amacı gütmeyen en popüler platformlardan biridir. Türkçe dil desteği de bulunan Code.org oldukça fazla içerik ve materyal desteği ile programlama öğrenme sürecini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Eğitimciler de platforma üye olarak her sınıf ve yaş grubuna uygun öğrencilerin kodlama becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak kurslar tasarlayabilmektedir. Programlamaya yeni başlayanlar için bilgisayar bilimleri ve programlama becerileri edinmeleri bakımından oldukça ideal bir kaynak olduğu söylenebilir.

3. MS Kodu

mskodu

Kodu Microsoft tarafından her yaştan çocuğun basit bir şekilde oyun geliştirmeleri için özel olarak tasarlanan ücretsiz bir görsel programlama platformudur. MS Kodu’da kullanılan dil nesne tabanlı olduğu için çocukların oyun tasarlayarak geliştirmeleri oldukça basit ve eğlenceli bir şekilde gerçekleşmektedir. Her yaştan çocuğa programlama becerisi kazandırmayı amaçlayan MS Kodu Türkçe dil desteği de sunuyor. Eğlenerek öğrenme imkanı sunan MS Kodu çocukların tasarladıkları oyunları sergileyebilecekleri yarışma imkanı da sağlıyor.

4. CodeCombat (10 ve üzeri yaş çocuklar için)

codecombat

CodeCombat, çocuklara programlama becerisini eğelenerek öğretmeyi amaçlayan bir platformdur. CodeCombat’ın ücretsiz sürümü, çocukların bilgisayar bilimlerine aşinalığını sağlayan programlama dilinin temel yapısını, argümanları, dizinleri ve daha fazlasını içeren kapsamlı bir desteğe sahiptir. Kullanıcının, CodeCombat ile oluşturulan karaktere bulmacalar, labirentler ve farklı görevleri için komutlar vererek karakterini yönlendirmesi beklenir. RGP (Role Playing Game) çocukların sürece katılma motivasyonlarının daha fazla artmasını sağlamaktadır. Bu platform çocukların daha çok Python, JavaScript ve HTML/CSS gibi dillerin temellerini öğrenmelerini sağlayan özel bir metin editörü kullanır.

5. Codecademy (14 ve üzeri yaş için)

codeacademy

Codecademy HTML/CSS, JavaScript, PHP, Ruby, Python gibi programlama dillerini öğrenebileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz bir platformdur. Ücretsiz sürümü programlamanın temel bilgi ve becerilerini öğrenmenize yönelik kurslar sunmaktadır. Eğer interaktif sınavlar, projeler gibi uygulamalı deneyimler edinmek istiyorsanız ücretli sürümünü kullanabilirsiniz. Codeacademy’de programlama dillerine ait kapsamlı içerik desteği bulunmaktadır. Ayrıca aktif forum ve blog sayesinde bilgi alışverişi sağlaması da kullanıcıları desteklemektedir. Ancak platformun henüz Türkçe dil desteği bulunmaması dezavantaj olarak görülebilir.

Yorum Yap