1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Hayat Engellere Takılmadan Daha Güzel!

Hayat Engellere Takılmadan Daha Güzel!

disabled

İnsanoğlu kusursuz değildir. Bu genel kabul gören bir yargı olmakla birlikte bazı insanlar bedensel veya zihinsel olarak diğer insanlardan daha dezavantajlı konumda olabilir. Engelli olma durumu bedensel veya zihinsel yeteneklerinin doğuştan veya sonradan meydana gelen eksikliği ile  günlük yaşantısında kendi ihtiyaçlarını beklenilen ölçüde karşılanamaması olarak ifade edilebilir.

Toplumlar genel olarak farklı özelliklere sahip olanlara ayrımcı bir tutum sergiler. Engelli bireylerin zihisnel veya fiziksel yoksunluğa sahip olması ve bunlardan kaynaklanan farklılıkları toplumda ayrımcılığa sebep olan esas nedendir.  Ancak engellilik herhangi bir suç veya kabahat olarak algılanamaz. Engelli olma bir seçim veya hata olamaz. Hangi dine mensup veya ahlak değerine sahip olursanız olun engelli olmanın bir tercih veya noksanlık olmadığını, bir kader, sınav veya başa gelen talihsizlik olduğunu bilirsiniz. Unutulmamalıdır ki engelli olma doğuştan gelebildiği gibi sonrasında yaşanabilecek en ufak bir kaza sonucu da olabilir. Dolayısıyla her insan aslında bir engelli adayı olduğunu hatırlayarak empati içerisinde ve hoşgörülü olmalıdır. İnsanlar farklı olandan korkmak veya dışlamak yerine empati kurarak anlamaya çalıştığı zaman aslında dünya daha anlaşılabilir ve güzel bir yer olacaktır.

Engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için her birey üzerine düşeni yerine getirdiğide ayrımcılığa neden olan farklılıklar da ortadan kalkacaktır. Aslında her birey birbirinden farklıdır. Ten rengimiz, boylarımız, göz rengimiz, yüz şeklimiz, dünyaya bakış açılarımız birbirinden farklı bir sürü özelliğe sahiptir. Ancak bu farklılıkları kabul ettiğimiz gibi engelli olma durumunu da ayrımcılık kategorisinden çıkarmamız gerekmektedir.

Engelli olmak mı zor?
Toplumun engelli bireylere bakış açısıyla baş edebilmek mi?
Ya da her ikisiyle birden bir engelli olarak mücadele edebilmek mi zor?

Cevabı oldukça zor tecrübe etmesi içinden çıkılamayan bir durum. Aslında engelli bireyler bu kadar şeyle mücadele edebiliyor olmaları bakımından takdir edilmesi gereken kişilerdir. Şüphesiz ki başına gelen bu talihsizlike başedebilen birçok engelli birey vardır. Kimisi bizlerin de farkedebileceği kadar ünlü olmuş Aşık Veysel Şatıroğlu, Ludvig van Beethoven, Frida Kahlo, Oscar Pistorius, Stephen Hawking ve daha nice değerli insanlar. Kimisi de bizlerin duymadığı ancak kendi hayatında pek çok fark yaratabilmiş eğitimini tamamlayan, iyi bir kariyere sahip olan, yuva kurabilen, çocuk sahibi olan veya kendi imkanlarıyla hayatta kalmayı başarabilen pek çok engelli bireyler. Hepsi de kendilerine ve bu topluma katkı sunan toplumun birer parçası olan güçlü bireylerdir.

Engelli bireylere karşı yapabileceğimiz en büyük iyilik onları toplumun birer parçası olarak görmek ve kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak o şekilde davranabilmektir. Tavırlarımız, bakışlarımız hatta ses tonumuz bile onları incitmeyecek, ötekileştirmeden sahiplenebilecek şekilde naif olmalı.

Unutmayalım toplumda her birey değerli ve önemlidir tıpkı kendimiz gibi!

Yorum Yap