1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Çocuklarda Görülen Kawasaki ile Covid-19 Arasında Endişelendiren İlişki

Çocuklarda Görülen Kawasaki ile Covid-19 Arasında Endişelendiren İlişki

Doctor and a child

İngiltere başta olmak üzere, ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde son zamanlarda çocuklarda Kawasaki ve toksik şok sendromu özelliklerine sahip az ancak artan sayıda hasta olduğu bildirilmiştir. Bunlar kan damarlarını etkileyen ve organ yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açabilen nadir durumlardır. Çok az sayıda hastanın Covid-19 testi pozitif çıktığı için doktorlar bu iki hastalık arasında bir ilişki olabileceğinden endişe ediyor.

Kawasaki hastalığı, kalp ve damarları etkileyen, çocuklarda 6 ay ve 5 yaş aralığında görülen bir hastalıktır. Daha büyük yaştaki çocuklarda nadir olarak görülmektedir. Kawasaki hastalığına neyin neden olduğu tam olarak bilinmese de çocuklarda uzun süreli yüksek ateş, döküntü, kızarıklık, el, ayak ve yüzde şişme, boyunda belirgin lenf düğümü gibi belirtiler göstermektedir. Hastalık sürecinde virüsten çok bağışıklık sisteminin aşırı tepkisinden dolayı bu hastalık hayati tehlike arzetmektedir.

Vaka sayısının 100’e ulaşması ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hastalığın varlığını doğrulayarak takipe aldıklarını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) şuan için Covid-19 hastalığının çocuklarda çok ender görüldüğünü ve genellikle hafif belirtiler gösterdiği veya hiç belirti göstermediğini, hastalığa yakalanan çocukların da tamamen iyileştiğini ifade ediyor. Benzer şekilde Kawasaki hastalığı, toksik şok sendromu ve ikisinin birikte görülme ihtimali de çok nadirdir.

Ebeveynler çocuklarda bu sendromların çok nadir görüldüğü için endişe duymalarına gerek yoktur. Ancak eğer çocuklarda ciddi hastalık belirtileri varsa acilen hastaneye başvurmaları hayati önem taşımaktadır.

Kawasaki, toksik şok sendromu ve Covid-19 arasında şuan için kanıtlanamamış ancak ilgi çekici bir ilişki olduğu düşünülebilir. Ancak şüphesiz daha fazla klinik bulgular sonucu bu sendromlar arasındaki ilişki hakkında daha net ve kesin bilgilere ulaşılacaktır.

Yorum Yap