1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Kilo Vermek İsteyenler: Kilo Vermeye Yardımcı 5 Gıda

Kilo Vermek İsteyenler: Kilo Vermeye Yardımcı 5 Gıda

kilo vermeye yardımcı 5 gıda

Mucize diyetler hızlıca kilo vermeyi sağlamanın yollarını gösterebilir. Bunların birçoğunun bu sözü tuttuğu doğrudur, ancak sağlıksız diyetlerin kilo artışı olarak geri dönüşü korkutucu olabilir. Bununla birlikte, fazla çaba harcamadan sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolu elbette vardır: Kilo verme hızını artıran bazı “süper yiyecekleri” tüketmek. Hipokrat’ın dediği gibi, “Yediğin ilacın, ilacın da yediğin olsun”. Doğa bize bedenlerimizi iyileştirip temizleyebileceğimiz inanılmaz ürünler veriyor. Bu sadece onları nasıl tüketeceğinizi ve onlardan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı bilmek meselesidir. Kilo vermek veya mevcut kilonuzu korumak istiyorsanız; sağlığınızı iyileştirmeye, yağ kaybına ve sizi her zamankinden daha iyi hissettirmeye katkıda bulunan bu yiyecekleri günlük diyetinize dahil edebilirsiniz. 

1. Chia Tohumu

Muhtemelen duymuşsunuzdur, bu tohumu inanın çok seveceksiniz! Sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan chia tohumu, aç karnına tüketilmelidir. Kilo vermek için bu tohumlardan bir çorba kaşığı kadarı, bir bardak ılık suya eklenir ve gece boyunca bekletilir. Ertesi gün, bu karışımın bir tür jele dönüştüğü görülür. Bu şekilde veya daha içerisine daha fazla su eklenip karıştırılarak içilebilir ya da dilerseniz bir kase yoğurdun içine ekleyip tüketebilirsiniz. İçeriğinden tam olarak faydalanmak için her zaman su ile bu şekilde karıştırmak gereklidir. Chia, harika bir omega 3 kaynağıdır ve sütten beş kat daha fazla kalsiyum içerir. Buna ek olarak, ıspanaktan üç kat daha fazla ve yaban mersinden üç kat daha fazla antioksidan içerir. 

2. Elma Sirkesi

Yapılan bir araştırmaya göre, elma sirkesi kilo verme mücadelesinde büyük bir müttefiktir. Yağların sindirimini hızlandırır ve tokluk hissini arttırır. Ayrıca, kan şekeri seviyesini iyileştirir ve kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. Elma sirkesi, vitaminler ve mineraller açısından zengin olmasının yanı sıra sıvı eliminasyonunu teşvik eder ve bağırsak fonksiyonunu düzenler. Aşırı miktarda içmek mideye zarar verebileceğinden, akıllıca tüketilmelidir. Elma sirkesini tüketirken bir çorba kaşığı yarım bardak suyla seyreltilir ve aç karnına ya da ana yemeklerden yarım saat önce içilir. Şunu belirtmek gerekir ki gastrit ve mide problemleri yaşayan kişiler elma sirkesini tüketmemeli ya da doktorlarına danışarak tüketmelidir. 

3. Yeşil Çay

Antioksidan özelliğiyle bilinen yeşil çay, kilo verme diyetlerine sadık bir arkadaştır. Bu harika çayı günde yaklaşık iki veya üç bardak içme alışkanlığına sahip olursak, metabolizmayı hızlandırmasının faydalarını göreceğiz. Tek başına tüketildiği taktirde, herhangi bir işe yaramaz. Ancak günlük diyetinize dahil ederseniz farkı görebilirsiniz. Yeşil çay, vücut yağını kaybettirmeyi sağlar. Ayrıca toksinleri yok etmeye ve karaciğeri arındırmaya yardımcı olur. 

4. Kinoa Tohumu

Bu tohum Güney Amerika kökenlidir ve sağlıklarına dikkat etmek isteyenler için en gerekli süper gıdalardan biridir. Bu tohumu düşük karbonhidrat diyetlerinin büyük koruyucusu konumuna getiren, onun yüksek bir protein seviyesine sahip olmasıdır. İçeriğindeki omega 6 yağ asitlerinin vücuda sağladığı katkı, kinoayı hayatınızda eksik etmemeniz gereken bir süper gıda haline getirir. Salatalarınıza ekleyerek veya önceden pişirilmiş olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca biraz tuz ve zeytin yağı ile terbiye edilmiş domates ve fesleğen ile oldukça lezzetli hale gelmektedir. 

5. Limon

Vücut yağlarını atmak için, aç karnına limonlu su tüketmenin faydalarını duymuş olmalısınız. Limonun pek çok özelliğine ek olarak, aç karnına içmek kolayca kilo vermemize yardımcı olabilir. Limon vücudu detoksifiye eder ve temizler, sıvı tutulmasını azaltır ve daha tok hissetmenize yardımcı olur. Kilo kaybı için, aç karnına bir bardak suya sıkılmış yarım limonun suyunu içmeniz önerilir. Yarım saat sonra, normal olarak kahvaltı edebilirsiniz. Gün içinde su içeceğiniz zaman, su bardağınızın içine limon suyu da ekleyebilirsiniz. Alkalize edici etkisi nedeniyle limon asidi, yağ yakmak ve metabolizmayı iyileştirmek; ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek ve toksinleri gidermeye yardımcı olmak için mükemmeldir.

Yorum Yap