1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Kolonya Kullanmanın Bilmediğiniz Zararları

Kolonya Kullanmanın Bilmediğiniz Zararları

kolonya-kullanmanin-bilmedigimiz-zararlari

Günümüzde kullandığımız ve ferahladığımızı hissettiğimiz kolonyalar etil alkol kullanılarak üretilen uçucu sıvılardır. Türk kültüründe yer alan ve vazgeçilmez olan kolonya, esans, etil alkol kullanılarak elde edilir. Etil alkol kullanıldığında zarar vermeyen kolonyalar ekonomik ve maliyeti düşürmek açısından metil alkol kullandığında ise oldukça zararlı olmaktadır. Üreticilerin bir kısmı maliyet avantajı sağlamak adına metil alkol kullandığı için kolonyalar başta cildimizi kurutmak üzere cilt yapımızı bozar, ter bezlerinin çalışmasını önler, terlemeyi engeller. Bu durum vücudunuzda normalden fazla ödem toplanmasına neden olur.

Kolonyanın Faydalı Bilinen Zararları

 • Kolonya içerisinde yer alan metil alkol veya etil alkol sürekli kullanıldığında cildin tahriş olmasına neden olur, Tahriş olan cilt gözenekleri mikroplara ve virüslere açık hale geleceği için risk artmış olur.
 • Tuvalete girdikten sonra ellerini kolonya sürerek dezenfekte eden kişiler aslında ellerini dezenfekte etmezler. Kolonyalar mikropları öldürmediği gibi sadece cildinizi tahriş eder.
 • Sürekli kolonya kullanımı vücudun etil alkole karşı olan bağışıklığını düşürür, Bu durum genetik yatkınlığınızın bulunduğu bir çok hastalığın tetiklenmesine sebep olur, etil alkolün bulunduğu farklı ürünlere karşı bağımlılık oluşturur.
 • İçerisinde etil alkol bulunan kolonyalar alkol oranı olarak düşük bir orana sahip olsa da alkol içen insanlar tarafından sakinleştirici olarak düşünülmektedir. Bu durum aslında çok yanlıştır. Kalıcı körlükle beraber ölüme kadar yol açan sonuçlar doğurabilir.
 • Kalitesiz kolonyalar üreten, içeriğinde etilalkol yerine metil alkol kullanan sürekli kolonya kullanımı vücudun etil alkole karşı olan bağışıklığını düşürür, etilalkol ün bulunduğu farklı ürünlere karşı bağımlılık oluşturur.
 • Kalitesiz kolonyalar üreten, içeriğinde etil alkol yerine metil alkol kullanan üreticilerden aldığınız kolonyalar vücudunuzda alerji, egzama, cilt hastalıkları gibi rahatsızlıklara neden olur.
 • Astım, bronşit, solunum yolu hastalığı bulunan insanlar sürekli kolonya sürdüklerinde kriz geçirebilirler. Bronşit olan insanlarda ise kolonya kullanımı nefes daralmasına neden olur. Bu durum akciğerin yeterli çalışmamasına neden olur. Uzun süreli devam ettiğinde akciğer sönmesi dinlen ciddi bir rahatsızlık ortaya çıkar.
 • Sürekli kolonya soludunuz da kolonya içerisinde bulunan maddeler vücudumuza girdiğinde akciğerimiz de depolanır. Bu durum ciddi akciğer rahatsızlıklarına neden olur.
 • Kolonya içerisinde yer alan esans keskin bir kokuya sahip olduğu için sürekli solunduğunda koku ve tat alma duyularınız etkisiz hale gelir ve zarar görürsünüz.
 • Bebeklerin altı kolay bir yöntem olduğu kolonyalı mendille temizlenmektedir. Bu durum kolay olduğu için tercih edilse de bebeklerin hassas ciltleri için çok ciddi ve zararlı bir durumdur.
 • Uzun süreli kolonya kullanımına bağlı olarak cilt yüzeyinizin tahriş olması, cilt alt tabakasının işlevini yerine getirememesinden dolayı vücudunuz hastalıkları açık bir konuma geleceği için ciddi rahatsızlıklar oluşabilir.
 • Kolonyalar kesinlikle mikropları ve bakterileri yok etmez, dezenfekte amacıyla kullanılamaz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu mikroplara, bakterilere, virüslere karşı üretilmiş ve alkol oranı yüksek olan kolonyalar kullanmasıdır. Her kolonya mikrobu virüsü öldürmez.
 • Kolonyalar çok kullanıldığında uçucu oldukları için çevrenizdeki tekstil ürünlerine siner. Bir süre sonra aşırı bir kolonya kokusu ortaya hakim olur. Bu durum her zaman kolonya koklamanıza neden olabileceği gibi yanıcı bir madde olan kolonya nedeni ile yangın çıkma riskini de ortaya çıkarır.

Yorum Yap