1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Yabancı Dil Öğrenmek İsteyenlere Etkili Tavsiyeler

Yabancı Dil Öğrenmek İsteyenlere Etkili Tavsiyeler

yabanci-dil-ogrenmek

Dünya üzerinde iletişim ve haberleşmenin gelişmesi ile farklı ülkelerin ve toplumların birbirleriyle olan teması artmıştır. Ancak her insanın konuştuğu dil aynı değildir ve bu durum insanların birden fazla dil bilmenin önemini açığa çıkarmaktadır. Günümüzde hemen hepimiz bir veya birden fazla yabancı dil öğrenmek için çaba harcamaktayız. Çoğu insanın sandığının aksine yabancı dil öğrenmek zor değildir. Dil öğrenme sürecinizi kolaylaştıracak ve sizi motive edecek birkaç ipucunu dizler için derledik.

 1- Dizileri veya Filmleri Alt yazılı İzlemek

Dizileri ve filmleri alt yazılı izlemek yabancı dili öğrenmenize yardımcı olmakla beraber dili kültürüyle öğrenmenizi ve farklı aksanlarla birlikte konuşma tarzlarını da anlamanıza yardımcı olur.

2- Yabancı Arkadaşlar Edinmek

Sosyal medyadan ya da bu konuda hizmet sağlayabilecek uygulamalardan kolayca öğrenmek istediğiniz dili konuşan yeni insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Bu yöntemle hem eğlenerek hem de rahatça sohbet ederek güzel bir temel oluşturabilirsiniz.

3- Yurtdışına Çıkmak

Hedefimiz olan yabancı dilin ana dili olarak konuşulduğu bir ülkeyi ziyarette bulunmanız yabancı dil öğrenme sürenizi oldukça kısaltacaktır. Yabancı dili yeni doğmuş bir bebeğin öğrendiği şekilde, bulunduğunuz ülkede yaşayarak veya yeterli zamanı geçirerek ne kadar hızlı öğrendiğinizi şaşkınlıkla karşılayacaksınız.

4- Seviyenize Uygun Kitaplar Okumak

Kolay ve anlaşılabilir düzeyde olan bir kitap okuyarak, yabancı dil hakkında gerekli zamanları (tenses) kavramanız ve yeterli kelime dağarcığına ulaşmanız konusunda zengin bir içeriğe ulaşabilirsiniz. Bir dili kendi edebiyatıyla anlamak, o dil konusunda uzmanlaşmanıza da zemin hazırlayacaktır.

 5- Kelime Not Etmek

Konuşurken en çok zorlanacağınız konulardan biri kelime haznenizin yetersizliği ve bilmediğiniz kelimelerdir. Yeni kelimeleri hatırlamak işi zorlaştırır. Sürekli yanınızda bulunduracağınız küçük bir not defterine, yeni öğrendiğiniz veya yeni duydunuz kelimeleri yazarak öğrenme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Yorum Yap